Onur Özbizerdik Neden Tutuklanmıyor
Av. Serhan VATANSEVER 02/10/2018

Adeta bir suç makinesine dönüşüne Onur Özbizerdik' in neden tutuklanmadığı belli oldu.

İstanbul Etiler'deki bir restorantta havaya ateş ettikten sonra kayıplara karışan ve 5 yıldızlı bir otelde yakalandıktan sonra tutuklanması talebiyle sevk edildiği hâkimlikten serbest bırakılan Onur Özbizerdik, salıverildikten 45 dakika sonra sevgilisi Melis Çakır'ı kaçırıp, döverek hastanelik etmişti.
Adeta saatli bomba gibi dolaşmasına rağmen kamuoyunda "neden tutuklanmadığı" yönünde bir kanaat oluşan Özbizerdik'le ilgili hukukçular son noktayı koydu.

İşte görüşler:

"TUTUKLAMAK YANLIŞ OLUR HUKUK VARSAYIMLARLA YÜRÜMEZ"

İstanbul Barosu Başkan Yardımcısı Av. Mehmet Durakoğlu: Tutuklanmayı gerektirir haller ölçüsü içinde ağır olmalıdır. Herhangi bir tutuklanmayı gerektirir eylem isnat edilmeden, sabıka kaydından hareket edilerek tutuklama gerçekleştirmek yanlış olur. Hukuk varsayımlarla hareket edemez. Serbest kalan bir kişinin suç işleyeceği bilinemez. İhtimal üzerinden işlem yapılamayacağına göre suçla ceza arasındaki ilişkinin doğru kullanılması gerekir. Tutuklama ceza değil tedbirdir.

40 KİŞİYİ DE YARALASA TUTUKSUZ YARGILANACAK

Avukat Celal Ülgen: Eski CMK'da 'toplumda infial uyandırma' tutuklama sebebiydi. Şimdi değil. Bu nedenle 30-40 yaralama da olsa her biri hakkındaki yargılama tutuksuz sürecektir. Bu, ceza almayacağı anlamına gelmez. Soruşturmalar ve yargılama sonunda ceza alabilir.

"İŞLEDİĞİ SUÇLAR BASİT SUÇLAR O YÜZDEN TUTUKLANMIYOR"

Avukat Serhan Vatansever: Tutuklama, istenen cezanın üst sınırı, kaçma şüphesinin bulunması ve delillerin karartılması ihtimali üzerine uygulanır. Uz uv kaybı, hayati tehlike bulunması halinde cezanın üst sınırları dikkate alınarak tutuklama tedbirine başvurulabilir. Basit yaralamalarda, suçlar teker teker nazara alındığında tutuklamayı gerektirmez. Ancak bu durum, ceza almayacağı anlamına gelmez.

Haberturk haber linki için tıklayınız.