Erlere bira cezası!
Av. Serhan VATANSEVER 02/10/2018

Somali'de korsan kovalayan Gediz fırkateyninde kokteyl verildi, artık biraları içen 2 aasker 10 ay hapis cezası yedi.

Somalili korsanlarla mücadele için Hint Okyanusu’na gönderilen TGC Gediz Gemisi’nde geçen yıl kasım ayında içki servisinin de yapıldığı bir kokteyl düzenlendi. Kokteyle büyükelçilik personeli de katıldı. Somali’nin Muskat Limanı’nda düzenlenen kokteylin ardından gemide temizlik yapan erler A.Y. ve Y.T., bira içerken yakalandı. Gölcük Donanma Komutanlığı Askeri Mahkemesi, yasak olmasına rağmen gemide içki içtikleri belirtilen iki eri “seferberlikte emre itaatsizlikte ısrar” suçundan 10’ar ay hapis cezasına çarptırdı.

‘ESASLI BİR YANILGI’ 
Bu suçtan verilen cezanın kanuna aykırı olduğunu belirten askeri savcı ise, “sanıkların bulunduğu gemide kokteyl verilmesinin sanıkları esaslı bir yanılgı içerisine soktuğunu” savundu. Savcı, bunun kast unsurunu ortadan kaldırdığını, rütbeli personelin dahi geminin seferberlikte olduğuna ilişkin bilgisizlikleri karşısında er statüsünde bulunan sanıkların bunu bilmesinin beklenemeyeceğini, bu noktada sanıkların hataya düştüklerini kaydetti. Savcı, sanıklara “emre itaatsizlikte ısrar” suçundan ceza verilmesi gerekirken, “seferberlikte emre itaatsizlikte ısrar” suçundan ceza verilmesinin yasaya aykırı olduğunu öne sürdü.

YARGITAY’DA İTİRAZ 
Er Y.T.’nin avukatı Serhan Vatansever, erlere hiçbir cezanın verilemeyeceğini öne sürerek Askeri Yargıtay Başsavcılığı’na da itirazda bulundu. Avukat Vatansever, itiraz dilekçesinde şu görüşlere yer verdi: “Korsanlara karşı mücadele için görevlendirilen bir askeri gemi, sefere çıkmadan önce içki stoku yapmakta, herhangi bir yükümlülüğü ve ilgisi olmadığı halde büyükelçilik personeline kokteyl vermektedir. Kokteyl sırasında askerler hizmet etmektedir. Kokteylde de rütbeli personel içki kullanmıştır. ‘Emre itaatsizlikte ısrar’ suçunun oluşabilmesi için önceden verilmiş usulüne uygun bir emir bulunmamaktır. Sözlü olarak bir emir verilmemiştir. İmzalatılan toplu kâğıtların da okunup okunmadığı kontrol edilmemiştir. Rütbeli personelin seferberlik halinde olunduğunu bilmediği bir gemide kendisine seferberlik halinde olunduğuna dair herhangi bir sözlü veya yazılı emir verilmeyen bir askerin bunu bilmesi beklenemez.” “Emre itaatsizlikte ısrar” suçu 1 aydan 1 yıla kadar hapis cezası öngörürken, “seferberlikte emre itaatsizlikte ısrar” ise 5 yıla kadar hapis öngörüyor.

Haberturk haber linki için tıklayınız.